15. 4. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka

Predseda vlády Peter Pellegrini vytrháva veci z kontextu a tým zavádza občanov, reagujú zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko na vyjadrenia premiéra v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Pellegrini dnes kritizoval pokračujúci tlak verejnosti na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara. Organizátori sa pritom podľa neho odmietli stretnúť s ministrom vnútra Tomášom Druckerom, namiesto toho mu poslali „video s ultimátom na jeho odvolanie“.
"Naše rozhodnutie nie je neslušným ultimátom, ale jasným postojom, ktorý vychádzal z toho, že pán Drucker povedal, že urobí všetko pre to, aby obnovil dôveru ľudí v štátnu moc a políciu. Prvý nevyhnutný krok je odvolanie Tibora Gašpara," uvádza sa v stanovisku iniciatívy Za slušné Slovensko, pod ktorým sú podpísaní Juraj Šeliga a Karolína Farská. Ako ďalej píšu, Gašpar je symbolom zlyhaní a nedôvery občanov v políciu a vyšetrovanie káuz - od pochybení pri vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, až po útek na doživotie odsúdeného mafiána Róberta Okoličányho. "Za toto všetko nesie ako policajný prezident zodpovednosť," dodávajú organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko. Podľa iniciatívy za nedôveru ľudí v štátnu moc, vrátane polície, nesie zodpovednosť aj premiér Pellegrini. "Žiadne výhovorky ani moralizovanie o našej slušnosti ho tejto zodpovednosti nezbavia. Pán Pellegrini by mal začať konať,“ uzatvárajú stanovisko.


2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Na bratislavskom Námestí SNP sa zišli ľudia na ďalšom zhromaždení Za slušné Slovensko. Hlavnou výzvou zúčastnených, ktorých počet podľa oznámenia organizátorov presiahol 30.000, bolo odstúpenie prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara i špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Túto požiadavku viackrát zopakovali moderátori zhromaždenia, vyhlásili, že je to prvá a nevyhnutná zmena k obnoveniu dôvery verejnosti v štát a jeho orgány. Gašparovi i Kováčikovi vyčítali, že pod ich vedením polícia a špeciálna prokuratúra dlhodobo ignorujú korupčné kauzy, Gašparovej vizitke pripisujú i postup pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, takisto aj útek odsúdeného bossa východoslovenskej mafie Róberta Okoličányho.
Ďalšie verejne formulované požiadavky sa týkajú nezávislosti policajnej inšpekcie, a tiež zmeny spôsobu výberu vedenia PZ i špeciálneho prokurátora.
Nevyhnutné zmeny v orgánoch polície, prokuratúry i súdov deklaroval vo svojom vystúpení člen Súdnej rady Pavol Žilinčík. Lekár a vysokoškolský pedagóg Vladimír Krčméry vo svojom prejave ocenil, že tí, ktorí sa pripojili k iniciatíve Za slušné Slovensko, dokázali pokojnou a nenásilnou formou protestov dosiahnuť za krátky čas nemalé zmeny. "Naším argumentom sú solidarita a pravda a v tom sa zaraďujeme medzi vyspelé národy,“ povedal.
Na pódiu vystúpil i novinár Marián Leško, rovnako tak farmár František Oravec z Gyňova, ktorý zopakoval svoj prejav z protestného vystúpenia 5. apríla v Košiciach, v ktorom rozprával o zastrašovaní farmárov na východnom Slovensku a podvodoch s agrodotáciami. K ľuďom sa prihovorili aj herci činohry Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová a Richard Stanke.
Približne dve hodiny trvajúce podujatie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.
Okrem Bratislavy sa zhromaždenie Za slušné Slovensko uskutočnilo aj v Humennom na východnom Slovensku. Organizátori chceli týmto spôsobom symbolicky vyjadriť jednotu naprieč všetkými slovenskými krajmi od západu po východ.

Protest Za slušné Slovensko sa v nedeľu popoludní konal v centre Humenného. Podujatie, na ktoré prišli stovky ľudí, prebehlo pokojne a bez incidentov.
"Chceli sme spojiť Humenné a Bratislavu, najvýchodnejšiu a najzápadnejšiu časť krajiny, ako aj ukázať, že protestujúci tu nie sú platení, že chcú bojovať za spravodlivosť a vyšetrenie bezcitnej vraždy novinára Jana Kuciaka a Martiny Kušnírovej," uviedol pre novinárov za organizátorov Tomáš Šudík. Prvoradou požiadavkou pritom podľa neho ostáva odvolanie Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta a dôsledné vyšetrenie dvojnásobnej vraždy. Účasť na zhromaždení odhadol na zhruba tisícku občanov.
Podujatie podporili organizátori protestov ďalších východoslovenských miest – Košíc, Prešova či Kežmarku. Na pódiu vystúpila aj matka zavraždenej Martiny - Zlatica Kušnírová. Pripomenula, že sa blíži 5. máj, kedy snúbenci chceli spečatiť svoju lásku svadobným sľubom. Na ich svadbu a budúce vnúčatá sa tešila spolu s rodičmi Jána Kuciaka. "Všetko toto nám zobral vrah len preto, že bojovali za spravodlivosť, žili poctivý život, ku ktorému sme ich celý život viedli a takto sme ich vychovali," povedala. Kriticky sa vyjadrila o policajnom vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy, ktoré podľa nej ani po takmer dvoch mesiacoch neprinieslo výsledky.
"Zatiaľ nevieme nič, len to, čo vy všetci. Takisto sa nerobí s tými kauzami, na ktoré Janko poukazoval – tých 73 oznámení, kde opisoval rôznych ľudí. Tí stále sedia na svojich miestach, nič sa nedeje, nič sa nekoná. Janko s Martinou preliali svoju krv zbytočne, nadarmo. Každý si robí po svojom, pre ich mamon k peniazom mne zomreli dve deti, preto vás prosím a verejne vyzývam, aby ste nás v tom nedobrovoľnom boji, do ktorého nás vtiahli – mňa a Jankovu rodinu, nenechali samých," uviedla.
Na pódiu vystúpili aj herec Daniel Žulčák, novinár Eugen Korda, učiteľka Daniela Polovková, bývalá riaditeľka materskej školy Anna Lopatová, farmár Marián Micko a ďalší. K protestujúcim sa listom prihovoril klavirista a skladateľ Peter Breiner a Fedor Gál. Piesne zaspievali Katarína Koščová i Martin Husovský.

Copyright © TASR 2018